Zdeněk Lhotský: Sarkofág pro královnu

Od 24. září do 4. prosince 2021

Srdečně zveme na výstavu
Zdeněk Lhotský: Sarkofág pro královnu
Slavnostní zahájení: 23. 09. 2021, 19:00 hod
Otevírací doba: 24. září – 4. prosince 2021, Út – So, 14:00 – 18:00 hod.

Více informací: www.tzberlin.de

V Českém centru v Berlíně se po více jak dvou stech výstav uskutečněných v České republice a v zahraničí, prezentuje klíčový představitel české soudobé výtvarné kultury: sklář, sochař, malíř, grafik, a designér Zdeněk Lhotský.  Výstava je přístupná veřejnosti od 24. září do 4. prosince 2021.  

Zdeněk Lhotský, narozený v Praze roku 1956, je žákem světově proslulé ikony autorské sklářské tvorby 20. století profesora Stanislava Libenského, jehož se stal později nejen jedním z nejúspěšnějších žáků, ale též významným spolupracovníkem. Lhotského práce je široce ceněna v zahraničí – v dubnovém čísle roku 2016 prestižního časopisu Wallpaper byl uveden mezi těmi, kdo významně ovlivňují profil současného světového designu. Tomuto ocenění napomohl i fakt, že po roce 1994 revitalizoval studio taveného skla na Pelechově u Železného Brodu (Česká republika).  To se díky Lhotskému, ale i týmu špičkových odborníků, které si do studia přivedl, stalo vyhledávaným centrem pro realizaci rozměrných projektů umělců z celého světa v technologii taveného skla. Výstava v Berlíně ale usiluje o více – o nástin Lhotského mimořádně kreativního záběru, jeho pluralitní tvůrčí identity.

Polovina výstavy je věnována světově unikátní realizaci skleněného sarkofágu pro Jeho Výsost dánskou královnu Margreth II., kterou Lhotský uskutečnil se svým týmem mezi lety 2012 –2018 ve studiu na Pelechově.

 Ve druhé části autor prezentuje výběr z vlastní sklářské tvorby, geometrické reliéfy utavené z čirého skla, a také mísy realizované technikou taveného skla „Vitrucell“, kterou vyvinul a která se pro něj stala jakousi identifikační „značkou“. Dále je možno shlédnout i nejnovější díla dokončená v roce 2021– velké stély z modifikovaného vzoru skla Vitrucell.

Součástí výstavy je doprovodný program zahrnující promítání dokumentárního filmu  českého režiséra Pavla Štingla “Sarkofág pro královnu” z roku 2019, který vedle různých projekcí ve významných  institucích jako bylo Uměleckoprůmyslové museum v Praze,  mnohokrát reprízovaly kanály české veřejnoprávní televize, protože sklízí velký ohlas odborné i laické veřejnosti. Během výstavy je možno zakoupit dvě publikace Pluralita identity – tvorba Zdeňka Lhotského vydané roku 2018 a Sarkofág pro královnu z roku 2019, na jejichž týmovém vzniku se podílela též kurátorka této výstavy Sylva Petrová. Dále je součástí doprovodného programu několik přednášek, presentací a setkání.

you can share a post