Lhotský s. r. o.

PROČ MY

Navazujeme na tradici skleněné tavené plastiky v Železném Brodě, která sahá do 50-tých let minulého století. Jsme hrdí na vysokou úroveň řemeslného zpracování a pokračujeme v ní v duchu zakladatelů studia – Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Pod vedením pokračovatele a současného majitele studia Zdeňka Lhotského posouváme hranice toho, co je možné udělat lidskou dovedností a kvalitou řemesla.

Realizujeme vaše představy s nejvyšší kvalitou řemeslného zpracování.

CO DĚLÁME

Naše výroba spojuje tradiční řemeslnou výrobu s kreativitou a novými postupy.

Máme tým zkušených sklářských technologů, formařů a brusičů. Realizujeme ojedinělé projekty a významným způsobem posouváme možnosti sklářského umění a designu.

Soustřeďujeme se na realizace objemných skleněných plastik, na umělecké prvky do architektury a autorskou tvorbu Zdeňka Lhotského – www.zdenek-lhotsky.com

Zrealizujeme váš projekt od konzultace přes výrobu až po případnou instalaci. Rozsah určujete vy.

Realizujeme vaše představy s nejvyšší kvalitou řemeslného zpracování.

V ČEM JSME JINÍ

Pokračujeme v tradici výroby tavené plastiky v Čechách. Dovednost a kreativita našich řemeslníků společně s inovativními postupy nás vedou k nekonvenčním řešením, které přesahují předvídatelné a běžné.

Zajímáme se o nové nápady, které často vedou k nekonvenčním metodám a technologiím a přesahují stanovené výrobní limity.

K myšlenkám a projektům přistupujeme individuálně.

HISTORIE STUDIA

Na světové výstavě EXPO ´58 v Bruselu obdivovali statisíce diváků řadu originálních sklářských objektů umístěných v československém pavilonu. Jedním z nich bylo i panneau s barevnými skleněnými kameny se zvířecími motivy. Dílo autorské dvojice Libenský – Brychtová bylo vytvořeno v tehdejším národním podniku Železnobrodské sklo technikou taveného skla. Autoři zde poprvé, v ryze moderní výtvarné stylizaci, představili světu, že tavené sklo lze využít i pro rozměrné realizace.

Pokračováním v úspěchu prezentace sklářského umění v tehdejším Československu byla účast na světové výstavě EXPO ´70 v japonské Ósace, kde přes 10 miliónů návštěvníků mělo možnost obdivovat největší skleněné dílo Řeka života (22 m) opět od úspěšné autorské dvojice Libenský – Brychtová.

V tehdejším středisku „Na Pelechově“ vznikalo v průběhu několika desetiletí mnoho monumentálních děl z tvorby umělecké dvojice Libenský – Brychtová, později i dalších autorů, především z řad žáků prof. Libenského na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

 

Po sametové revoluci v roce 1989 se nové vedení podniku Železnobrodské sklo rozhodlo nabídnout středisko k privatizaci.

Od roku 1994 se stal novým majitelem studia tavené plastiky Zdeněk Lhotský, který se zároveň zhostil role manažera, technologa, uměleckého šéfa a výtvarníka.

V průběhu let vytvořil ze studia vysoce profesionální odborné a výtvarné pracoviště, kde se realizují netradiční a technicky náročné projekty různých autorů (např. Karen LaMonte, Peter Bremers, Bjoern Norgaard, Marc Newson, Faye Toogood, Howard Ben Tré, Jaroslav Róna a další).

 

Přidanou hodnotou studia tavené plastiky je vlastní tvorba Zdeňka Lhotského. Neustálý vývoj technologie (technologie Vitrucell) společně s technicky náročnými projekty posouvá hranice možného a ovlivňuje autorskou tvorbu majitele studia (více o Zdeněk Lhotský zde).