Loading... Loading...

 • DROPS / Kapky

  Smiljan Radić a Marcela Correa

  Chilský architekt chorvatského původu Smiljan Radić a jeho partnerka Marcela Correa, chilská sochařka, navrhli pro toto místo jedinečný umělecký projekt „DROPS“.

  Realizace: Lhotský s.r.o.

  Zpřístupněno od 17/10/2020 // Mrgari ovčáky Ljubimer nad Baškou, ostrov Krk

   

  Dílo je instalováno na charismatickém místě, kde ožívají anonymní díla staré architektury současným uměleckým zásahem.

  Vítr a slunce formovaly po staletí přírodu a život na vysokých a zaoblených hřebenech nad Baškou. Za účelem alespoň částečného potlačení tohoto divokého prostředí lidé vybudovali propracovaný systém zdánlivě nekonečných zdí a plotů, které omezují pohyb stád a chrání pěstované rostliny před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

  Těsně nad Baškou a její kouzelnou pláží Vela plaža se nachází místo známé Ljubimer, odkud se táhne nádherný výhled na moře přímo na ostrov Prvić a hory Velebitu. Ljubimer je jednou z charakteristických kamenných struktur této oblasti, které se nazývají „mrgari“. Je to primitivní, ale zároveň propracovaný systém zdí, který připomíná megalitické památky. Tito mrgari jsou ovčárny používané ke sběru ovcí, které se jinak mohou volně toulat, aby mohly být tříděny podle jejich majitelů.

  Autor projektu popisuje jeho budoucí charakter takto:

  „Někdy najdeme anonymní kusy, které byly postaveny na strategicky vybraných místech a později opuštěny pro jiné.“ Jsou přirozeně primitivní a jsou součástí ztracené paměti… “

  https://rijeka2020.eu/en/program/lungomare-art/artistic-interventions-in-public-space/lungomare-art-baska-drops-smiljan-radic-and-marcela-correa-cl/

  DROPS / Kapky, Foto 1DROPS / Kapky, Foto 2DROPS / Kapky, Foto 3DROPS / Kapky, Foto 4DROPS / Kapky, Foto 5