Architektonické studio: TaK Architects
Hlavní architekt: Marek Tichý
Skleněné panely: Zdeněk Lhotský

Ve spolupráci: OGB s.r.o. – vrstvené sklo a instalace
Sklo Suchánek – lept skla
SOLLUS NÁBYTEK s.r.o. – výroba konstrukce a mosazných obkladů


Fotografie: Vladimír Kiva Novotný (https://kiva.cz/)
Vojtěch Veškrna (https://www.veskrna.cz/)

Ve spolupráci s architektonickým studiem TaK Architects (https://tak2002.cz/) a hlavním architektem Markem Tichým vytvořil Zdeněk Lhotský, zakladatel a vedoucí Studia Lhotský (https://www.lhotsky.cz/), výraznou sérii vertikálních skleněných panelů pro nový hotel Fairmont Golden Prague (https://www.goldenpraguehotel.com/cs/). Tato díla, která kombinují obnovenou techniku leptání skla kyselinou s moderní polymerní ornamentikou, představují plynulé propojení tradice, inovace a architektonického dialogu.

Instalace zasahuje přízemí – Lobby hotelu a výtahová lobby v patrech hotelu včetně tří výtahů a pokračuje ve formě velkoformátových skleněných plastik na fasádách orientovaných do Pařížské ulice a na náměstí Miloše Formana. Celý projekt je ukázkou světové úrovně českého sklářského řemesla. Výsledkem je pohlcující umělecký zážitek, který posiluje identitu hotelu a zve hosty k jedinečnému a nezapomenutelnému kontaktu s prostorem.

Objevte tvůrčí proces, který za tímto projektem stojí.

Můžete nám přiblížit, jaká díla tvoříte pro hotel Fairmont Golden Prague a popsat kreativní proces tvorby? Jaké nové technologie nebo postupy jste při tvorbě těchto děl využil?
V postatě jde o dva zcela nové postupy. První je použití tradiční techniky leptání skla kyselinou, která se používala hodně ve druhé polovině dvacátého století a na docela dlouhou dobu byla skoro zapomenuta. Nové je na tom to, že skla jsou skládána podle navržené předlohy, leptána a nakonec přilaminována na sklo float, což vyplývá z bezpečnostních předpisů, které se v posledních letech hodně zpřísnily. Druhý je v principu hodně podobný, ale místo leptaného skla je zde použito skla ornamentálního, které vytváří silný optický efekt při zachování subtilnosti skleněné tabule.

Vnímal jste nějaké konkrétní technologické výzvy při realizaci tohoto projektu?
Ano, oba postupy, pokud je mi známo, zatím nebyly použity podobným způsobem, což byla velká výzva jak pro mě a pro mé navrhování, tak pro partnerty, se kterými díla společně realizujeme, což je Jiří Suchánek a firma OGB, vedená panem Rainerem.

Jakým způsobem vnímáte že vaše skleněné díla komunikují s architekturou hotelu?
Použití skleněného díla v architektuře má velkou tradici nejen u nás, ale všude v kulturním světě a děl takto použitých je obrovské množství. To samo o sobě vytváří velký stimul k tomu, vymyslet něco nového a to se asi dost povedlo. Pokud všechno dobře dopadne, vzniká tím kvalitní základ pro široké rozvinutí obou cest do budoucna. Má díla jsou v tomto případě na hraně designu a fineartu s přesahem na jednu, či druhou stranu u jednotlivých děl.

Jak vnímáte spolupráci s Markem Tichým z TaK Architects na tomto projektu? Ovlivnil jeho architektonický přístup nějakým způsobem vaševlastní tvůrčí rozhodnutí nebo proces?
Spolupráci s Arch. Markem Tichým vnímám absolutně pozitivně, architekt stavby je vlastně takovým režisérem realizace projektu a jeho názor je promě naprosto určující. Z tohoto důvodu mám práci do architektury rád, protože nakonec jde o kompromis, nebo soulad názorů a to vytváří potřebné pnutí, které je nezbytné pro vznik něčeho kvalitního a doufám i nadčasového. S Markem jsme si v podstatě docela rozuměli i v tom, když se naše představy malinko rozcházely v počátku, jakým způsobem najít společně přijatelné východisko. Výsledek je z mého pohledu skvělý.

V projektu jsou nebo budou zastoupena díla dalších významných českých autorů. Jaký význam pro vás má být součástí takto kolektivně laděného projektu? Vidíte v tom příležitost k dialogu mezi různými uměleckými přístupy?
Projekt bude plný uměleckých děl a stane se tam určitě zcela výjimečnou záležitostí. Bylo tomu tak i v době vzniku hotelu, součástí hotelu Intercontinental byla díla mnoha předních českých umělců. Proto byla tahle práce pro mě velkou výzvou a partnerství děl takových umělců, jako byli např. Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová je pro mě obrovskou ctí a závazkem.

Co byste chtěl, aby si návštěvníci hotelu odnesli z kontaktu s vašimi díly?
Rád bych, aby má díla zpříjemnila pobyt hostům, přijíždějícím z celého světa a upozornila třeba na to, že to se sklem umíme a jsme důstojní partneři podobných realizací ve světě. Hotel je o komunikaci, je to velký organismus, podobně, jako třeba loď a je třeba hostům pobyt zpříjemnit a třeba i ozvláštnit, aby se zde cítili dobře a měli důvod se sem třeba vracet a třeba i proto, že zde viděli zajímavá díla.